Czy warto wziąć kredyt gotówkowy?

Chyba każdy z nas wie, na czym polegają kredyty gotówkowe. Większość z nas podejmowała już takie zobowiązanie, a wedle ostrożnych szacunków osiemdziesiąt procent posiadaczy rachunków bankowych, przynajmniej planuje w niedalekiej przyszłości zaciągnąć kredyt gotówkowy. Kiedy jednak kredyt jest najkorzystniejszym dla nas rozwiązaniem?

Kredyt gotówkowy to bardzo wygodne narzędzie, kiedy nagle zabraknie nam środków finansowych i nie jesteśmy w stanie wypełnić swoich zobowiązań lub też spełnić swoich zachcianek. W takim wypadku wystarczy dowód osobisty oraz drugi dokument potwierdzający tożsamość i dokument, który udowodni przedstawicielowi banku, że jesteśmy w stanie spłacić nasze zobowiązanie.

Zaświadczenie

W tym celu należy przedstawić zaświadczenie o zarobkach, jeżeli jesteśmy zatrudnieni gdzieś na umowę, lub jeśli mamy takie uprawnienia, odcinek renty albo emerytury. W przypadku osób, które prowadzą działalność gospodarczą, niezbędne będą dokumenty potwierdzające istnienie firmy oraz sprawozdanie finansowe, które udowodni, że nasza firma jest stabilna. Czasami bank może zażądać od nas też zaświadczenia z zakładu ubezpieczeń społecznych oraz urzędu skarbowego, że nie zalegamy wobec państwa ze składkami i podatkami. Po spełnieniu tych warunków bank najprawdopodobniej udzieli nam kredytu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której nasze nazwisko znalazło się w wyniku wcześniejszych błędów na liście niesolidnych dłużników.

Zanim jednak podejmiemy kredyt, powinniśmy dokładnie zastanowić się, czy rzeczywiście jest on nam potrzebny i w jakiej wysokości powinniśmy podpisać zobowiązanie

Musimy pamiętać, że bank nie jest instytucją charytatywną. Pożycza nam pieniądze i zarabia na odsetkach od kredytu. Mówiąc wprost, zanim podejmiemy zobowiązanie, musimy wiedzieć, że zapłacimy więcej, niż pożyczyliśmy. Warto też przemyśleć naszą sytuację finansową. Jeżeli kredyt ma być przeznaczony na spłatę innych zobowiązań, a brak tych pieniędzy spowoduje, że gdzieś zostaną nam naliczone dodatkowe odsetki, to podjęcie takiego zobowiązania jest bardzo korzystne. Jeżeli jednak ma służyć tylko sfinansowaniu pewnej przyjemności, to może warto poszukać innego źródła finansowania.

Polecane  Kredyt gotówkowy – czym jest i czy warto go zaciągnąć?