Kredyty zarówno gotówkowe, jak i hipoteczne czy też samochodowe różnią od siebie warunki, na jakich są przyznawane, wysokości pożyczanych kwot, długości okresów kredytowania oraz zakresy formalności, których należy dopełnić, ubiegając się o ich przyznanie.
W propozycjach banków można znaleźć kredyty przeznaczone dla klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców, klientów stałych, nowych i wiele innych opcji, które sprawiają, że każdy, kto potrzebuje dodatkowej gotówki, bez względu na cel, na jaki ma ona zostać przeznaczona, ma szansę znaleźć coś dla siebie. Wszystkie te produkty bankowe, cieszące się ogromnym zainteresowaniem klientów korzystających z usług banków, łączy jedna cecha. Jest nią wiarygodność kredytowa. To od niej zależy, czy potencjalny kredytobiorca będzie mógł liczyć na pozytywne rozpatrzenie swojego wniosku i ile będzie mógł pożyczyć. Czym jest wiarygodność kredytowa i jakie czynniki na nią wpływają?
Aby móc pożyczać…
Różnego rodzaju kredyty, pożyczki, a także korzystanie z kart kredytowych to dla wielu osób sposoby na nieplanowane wydatki, elastyczne zarządzanie domowym budżetem, a także realizację planów i marzeń. Nic więc dziwnego, że te produkty bankowe cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością. Mnogość propozycji, jakie banki starają się przygotować, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, sprawia, że każdy, kto potrzebuje dodatkowej gotówki, ma szansę ją otrzymać, często na bardzo korzystnych, dopasowanych do swoich potrzeb warunkach. Zasadniczo kredyty i pożyczki przeznaczone są dla każdego. Każdy, kto ukończył 18 lat, może ubiegać się o ich przyznanie. Dlaczego więc nie każdy spotyka się z pozytywnym rozpatrzeniem swojego wniosku?
Banki, udzielając pożyczki klientom, starają się w jak największym stopniu chronić swoje interesy. Stosują więc szereg zabezpieczeń na wypadek trudności w wyegzekwowaniu należności. Aby udzielić pożyczki, muszą w maksymalny sposób ograniczyć ryzyko trudności w regularnej spłacie zobowiązania. Dlatego też przed podjęciem decyzji o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i udzieleniu kredytu dokonują wnikliwej analizy m.in. wiarygodności kredytowej. Czynnik ten, tuż obok zdolności kredytowej, odgrywa ogromną rolę w całym procesie udzielania kredytu.
Zdolność a wiarygodność kredytowa
Pojęcia zdolności kredytowej i wiarygodności kredytowej, choć równie ważne dla banków i często mylone przez klientów lub używane zamiennie, nie są tożsame, pomimo tego, że obydwa podlegają równie wnikliwej ocenie instytucji finansowych. Zdolność kredytowa odnosi się do realnej oceny możliwości terminowej spłaty zadłużenia przez klienta. Najogólniej rzecz ujmując, bank przed udzieleniem kredytu i określeniem jego maksymalnej kwoty sprawdza, czy sytuacja materialna klienta pozwoli mu na bezproblemową spłatę zadłużenia w wyznaczonym terminie. W ocenie zdolności kredytowej pod uwagę brane są więc takie czynniki, jak m.in. wysokość dochodu i jego rodzaj (czy jest to stała umowa o pracę, czy też inna forma zatrudnienia), a także wysokość comiesięcznych opłat i kosztów utrzymania oraz ewentualnych innych zobowiązań. Analiza powyższych danych pozwala instytucji finansowej w realny sposób określić potencjalne ryzyko trudności z wyegzekwowaniem od kredytobiorcy spłaty zadłużenia. Dla banku bardzo istotnym czynnikiem jest również to, czy spłata ta będzie przebiegała zgodnie z ustalonym harmonogramem, czy nie pojawią się jakieś opóźnienia w spłacie kolejnych rat.
W ocenie wiarygodności kredytowej zaś pod uwagę brana jest przede wszystkim historia kredytowa. Budują ją wszystkie kredyty i pożyczki, jakie w przeszłości były udzielne klientowi, a także sposób ich spłaty. Innymi słowy, ocenie podlega to, czy klient wywiązywał się z zaciąganych dotychczas zobowiązań w terminie i czy podczas spłaty zadłużeń nie występowały żadne trudności wynikające z opóźnień lub przestojów w spłatach kolejnych rat. W historii kredytowej uwzględniane są także zakupy na raty. W przypadku wiarygodności kredytowej klienta na jego korzyść działa ilość zaciąganych kredytów oraz pożyczek. Im więcej zobowiązań uwzględnia jego historia kredytowa, tym lepiej. Dla banków jest to bowiem informacja, że jest on klientem wiarygodnym, który wywiązuje się ze zobowiązań i który najprawdopodobniej nie będzie miał większych trudności ze spłatą kolejnego zadłużenia.
Jak poprawić wiarygodność kredytową?
Wiarygodność kredytowa podobnie jak zdolność kredytowa jest czynnikiem, który w zdecydowany sposób wpływa na zaaprobowanie przez bank decyzji o kredycie. W trosce o własne interesy warto więc zadbać, by była ona na jak najwyższym poziomie. Co można zrobić w tym celu? Oczywiście terminowo spłacać wszystkie zobowiązania. Bez względu na to, czy będą to kredyty, pożyczki, limity na kartach kredytowych czy też kolejne zakupy na raty, warto pilnować wyznaczonych terminów i każdą ratę spłacać przed ich upływem. To bardzo ważne, aby nie zalegać z płatnościami. Dotyczy to także różnego rodzaju rachunków i należności wynikających z użytkowania nieruchomości oraz innych opłat. Zdarza się bowiem, iż mimo że są to zazwyczaj niewielkie sumy, w wyniku zaniedbań w regularnej spłacie zobowiązań dłużnik trafia do Krajowego Rejestru Dłużników, co – jak łatwo się domyślić – zmniejsza, a najczęściej w ogóle uniemożliwia mu ubieganie się o kredyt, pożyczkę lub wydanie karty kredytowej. Mowa tu oczywiście o większych zaległościach, bowiem jednorazowe, rzadko zdarzające się opóźnienia nie powodują takich następstw. Jednak warto starać się ich unikać dla własnego dobra.
Aby należycie zadbać o swoją wiarygodność kredytową, nie tylko trzeba spłacać swoje zobowiązania, ale także je zaciągać. O tym czynniku bardzo wiele osób zapomina. Zdarza się, że osoba, która przez wiele lat nie korzystała z kredytów, ani nie decydowała się na zakupy na raty, nagle potrzebuje większej sumy pieniędzy i składa wniosek o kredyt. Jej szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku i pożyczenie większej kwoty są zdecydowanie mniejsze, niż byłyby wówczas, gdyby posiadała historię kredytową. Dlatego też osobom, które nie potrzebują korzystać na przykład z możliwości zakupu na raty, zaleca się korzystanie z tej formy przynajmniej sporadycznie, tak aby mogły budować swoją wiarygodność kredytową z myślą o przyszłości.
Źródła
- https://finanse.rankomat.pl/poradniki/czym-jest-wiarygodnosc-kredytowa/
- https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/wiarygodnosc-kredytowa-konsumenta-najwazniejsze-informacje/qytclcn