Formalności związane z uzyskaniem kredytu gotówkowego

Określone wymogi oraz formalności związane z kredytem muszą zostać spełnione niezależnie od tego, z jakiego typu kredytu bankowego zdecydujemy się skorzystać. Rzecz jasna im prostszy i mniejszy kredyt, tym mniejszą ilość wymagań stawianych przez bank, ale nawet w sytuacji gdy jest to dosyć prosty kredyt gotówkowy i tak spotkamy się z kilkoma typowymi wymaganiami, które będą związane z pożyczką. Po pierwsze jest to sama kwestia złożenia odpowiedniego wniosku kredytowego.

Tutaj jednak już większość banków idzie jak najbardziej z duchem czasu i sam wniosek kredytowy złożyć można nie tylko w postaci papierowego wniosku w samej placówce banku. Obecnie o kredyt gotówkowy możemy starać się telefonicznie, czy też za pośrednictwem sieci Internet. W wielu bankach to właśnie ten drugi sposób jest preferowaną formą składania wniosku kredytowego. Inną typową formalnością jest kwestia wysokości uzyskiwanych przychodów. W bardzo kredytach hipotecznych konieczne jest nie tylko przedstawienie odpowiednich zaświadczeń. Liczy się także regularność oraz źródła uzyskiwanych przychodów. Jeśli jednak będzie to stosunkowo niewielki kredyt gotówkowy to można obyć się nawet bez zaświadczenia.

Bank może przyjąć oświadczenie o wysokości uzyskiwanych przychodów lub też ograniczyć się do sprawdzenia historii rachunku bankowego z kilku ostatnich miesięcy, koncentrując się oczywiście na wysokości uzyskiwanych przychodów. Nie obejdzie się zwykle też bez dokonania specjalnego sprawdzenia danego klienta w systemie BIK, z którego korzystają różne instytucje finansowe, nie tylko banki. Tutaj już sprawdza jest całkowita wysokość obecnych obciążeń kredytowych i pożyczkowych, ale także i historia spłat wcześniejszych zobowiązań. Przygotować trzeba się też, niemalże prawie zawsze na konieczność ubezpieczenia kredytu w wymaganym przez bank zakresie, dotyczy to także kredytów gotówkowych. Jest to dosyć istotny element bowiem w sporym stopniu wpływa na całkowitą wysokość kosztów przyznanego kredytu gotówkowego.

Polecane  Kredyt na wakacje – czy to się opłaca?