Kredyt konsolidacyjny to stosunkowo nowe narzędzie, które zostało nam udostępnione przez banki. Wielu klientów nie wie jeszcze jak z niego właściwie korzystać, a co niektórzy nie wiedzą, czym jest w ogóle kredyt konsolidacyjny.
Kredyt konsolidacyjny to w dużym skrócie możliwość zamiany naszych zobowiązań, które mamy w różnych bankach w jeden kredyt. Dostępność pożyczek i kredytów doprowadziła bowiem do sytuacji, że wielu z nas podpisuje zobowiązania w kilku różnych placówkach. Połączyć w jeden kredyt można praktycznie każde zobowiązanie.
Od zwykłych kredytów gotówkowych, mieszkaniowych, czy też samochodowych
Po spłatę karty kredytowej. Rozwiązanie takie jest przede wszystkim wygodniejsze. Nie musimy już pamiętać o kilku terminach spłat ani wykonywać wielu przelewów. Wszystkie nasze zobowiązania, regulujemy w jednym miejscu i czasie. Dodatkowo konsolidacja kredytów spowoduje, że nasza miesięczna rata zostanie zmniejszona. To rozwiązanie korzystne dla wszystkich klientów, którzy wpadli w pułapkę kredytową. Ich suma comiesięcznych zobowiązań zaczyna przekraczać możliwości zarabiania pieniędzy. Bank, w którym zdecydujemy się zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, może nawet zaoferować nam oprocentowanie o jeden lub dwa punkty procentowe niżej.
Musimy mieć jednak pełną świadomość, że kredyt konsolidacyjny nie jest rozwiązaniem tańszym
Nie uciekniemy od naszych zobowiązań i żaden bank nie zdecyduje się umorzyć długów. Spłacić będziemy musieli wszystkie kredyty, które weszły do konsolidacji. Bank oferując nam pomoc w wysokości niższej raty, jednocześnie wydłuży okres spłaty kredytu. Tym samym najpewniej, finalnie zapłacimy nieco więcej, niż gdybyśmy spłacali każdy kredyt osobno.
Dlatego kredyt konsolidacyjny jest rozwiązaniem kierowanym raczej do tych osób, które zaczynają mieć problemy ze spłatą swoich dotychczasowych zobowiązań, a suma ich kredytów powoli zaczyna przekraczać ich możliwości finansowe. W takim wypadku kredyt konsolidacyjny ratuje nas przed bankructwem i ponoszeniem jeszcze większych kosztów, które niechybnie zostaną nam przypisane, kiedy przestaniemy spłacać swoje pożyczki.