Kredyt gotówkowy – czym jest?

Każdy z nas potrzebuje czasem dodatkowego zastrzyku gotówki. Nawet jeśli wydaje nam się, że nigdy nie zaciągniemy kredytu, w pewnym momencie okazuje się, że nie jest to możliwe. Nie wszyscy i nie zawsze mogą prosić o pomoc finansową rodzinę czy znajomych – nie każdy zresztą takiej pomocy może udzielić.

Jeśli zatem chcemy coś kupić, zamówić, dostać, czas nagli, a my nie mamy akurat oszczędności, zwracamy się do banku czy instytucji finansowej po kredyt. Mało jest osób, które nigdy go nie zaciągnęły, albo go w danej chwili nie spłacają. Jeszcze mniej osób, które prędzej czy później go nie zaciągną. Istnieją różne rodzaje kredytów, ale najpopularniejszy jest chyba kredyt gotówkowy. Czym się charakteryzuje?

Kredyt, który możemy przeznaczyć na cokolwiek

Kredyt gotówkowy to rodzaj kredytu, który w całości wypłacany jest w gotówce. Taki kredyt może być również przeznaczony na dowolny cel, który jednak nie może być związany z działalnością gospodarczą. Bank nie pyta, czy chcemy za pożyczane pieniądze kupić sobie nowy fotel, czy pojechać na egzotyczne wakacje. Interesuje go tylko, czy dana osoba jest solidnym pożyczkobiorcą i czy jest w stanie zaciągnięty dług spłacić.

Jakie dodatkowe opłaty?

Podstawowym kosztem takiego kredytu są odsetki. Żeby kredyt był opłacalny, powinny być one oczywiście możliwie jak najmniejsze. Warto zatem przed zaciągnięciem pożyczki nieco przejrzeć oferty różnych banków, żeby je ze sobą porównać. Bank podaje oprocentowanie w skali roku. Nominalnie nie może być ono wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej ustalanej przez NBP. Warto jednak wiedzieć, że odsetki nie są jedyną dodatkową opłatą, jaką będziemy musieli wnieść do spłaty kredytu. Do tego dochodzą bowiem między innymi opłaty za udzielenie pożyczki, prowizje czy ubezpieczenia.
Niewątpliwie jednak warto go zaciągnąć, bo jest raczej prosty do otrzymania. Możemy w ten sposób pożyczać nawet niewielkie sumy i przeznaczać je na dowolny cel. Z tego sposobu korzysta się nawet w okolicy świąt, żeby sfinansować prezenty, czy z okazji czyjegoś ślubu, żeby kupić ładny prezent.
Sprawdź również https://www.santanderconsumer.pl/kredyty-gotowkowe/kredyt-gotowkowy,1.html

Polecane  Formalności związane z uzyskaniem kredytu gotówkowego