Wśród produktów bankowych znaleźć można różnego rodzaju kredyty – mieszkaniowe, samochodowe, ratalne, gotówkowe, konsolidacyjne.

Poszczególne rozwiązania różnią się przede wszystkim wysokością oprocentowania oraz długością kredytowania.

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są kredyty gotówkowe na dowolny cel. Kredyty gotówkowe charakteryzują się skondensowanymi formalnościami, łatwa dostępnością oraz elastyczną spłatą.

Kto może uzyskać kredyt gotówkowy?

Teoretycznie kredyt gotówkowy może uzyskać każdy pełnoletni człowiek, posiadający tzw. zdolność kredytową. Bank ma prawo i obowiązek dokonania weryfikacji możliwości finansowych danej osoby. Możliwości na tej płaszczyźnie jest wiele, począwszy od zaświadczenia o dochodach, decyzji o pobieraniu renty lub emerytury, a na oświadczeniu kredytobiorcy skończywszy.

Najwygodniejszą formą pożyczki jest kredyt na oświadczenie. Należy jednak pamiętać, że pracownicy banku często dokonują dodatkowej weryfikacji potencjalnego pożyczkobiorcy, sprawdzając rzetelność pracodawcy, jak i osoby ubiegającej się o kredyt. Weryfikacja zazwyczaj jest realizowana bardzo szybko, co automatycznie przekłada się na ostateczną decyzję.

Zasadniczo osoby posiadające stały, udokumentowany dochód, także wynikający z tytułu umów cywilnych, mogą liczyć na pozytywną decyzję kredytową i szybką finalizację.

W przypadku kredytów konsumpcyjnych bank nie oczekuje deklaracji, na co przeznaczone zostaną pozyskane środki. W praktyce oznacza to, że klient może przeznaczyć kredyt na dowolny cel. Konieczna jest jednak terminowa spłata rat – działanie to pozwala to wypracować tzw. pozytywną historię kredytową, dzięki czemu pozyskanie kolejnej pożyczki staje się znacznie łatwiejsze.

Planując zaciągnięcie kredytu warto szczegółowo przeanalizować własne możliwości spłaty, dostosowując wysokość rat do indywidualnych możliwości, a tym samym nie obciążając nadmiernie domowego budżetu.

Polecane  Kredyt gotówkowy – na jaki cel?

Warto pamiętać, że istnieje możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania – w tym przypadku kredytobiorca może liczyć na zwrot części odsetek.