Kredyty to produkty finansowe, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Każdy człowiek dąży do tego, by podnieść stopę życiową, w wielu przypadkach przeszkodą okazuje się jednak strona finansowa, czyli brak wystarczających środków na realizację planowanych zadań.

Efektem tego są kredyty ratalne i gotówkowe. Wiadomo, że przyznanie pożyczki odbywa się po dokonaniu przez instytucję finansową oceny zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. Podstawowym czynnikiem weryfikacyjnym są dochody konkretnego gospodarstwa domowego oraz ewentualne wydatki.

Zasadniczo nie ma żadnych ograniczeń w zakresie ilości zaciąganych kredytów, nic więc dziwnego, że wiele osób posiada więcej niż jedno zobowiązanie finansowe, nierzadko zaciągnięte w różnych bankach. W tej sytuacji spłata może okazać się problemowa, tym bardziej, że terminy spłaty poszczególnych rat zazwyczaj są różne.

Konsolidacja, czyli wygoda

Osoby posiadające kilka zobowiązań finansowych często decydują się na kredyt gotówkowy, przeznaczony na spłatę wcześniejszych zobowiązań. Bez wątpienia jest to wygodne i korzystne rozwiązanie, dzięki któremu można spłacać jedną ratę, uwzględniając ten wydatek podczas planowania domowego budżetu na kolejny miesiąc.

Formalności związane z uzyskaniem kredytu gotówkowego na spłatę innych zobowiązań są takie same jak w przypadku standardowej pożyczki – kredytobiorca musi złożyć wniosek kredytowy, uwzględniając w nim własne dochody. W niektórych sytuacjach konieczne jest przedłożenie zaświadczenia o dochodach lub innego dokumentu potwierdzającego regularne wpływy do domowego budżetu.

Osoby, które nie posiadają odpowiedniej zdolności kredytowej, mogą zostać też poproszone o wskazanie poręczyciela. Poręczyciel, czyli osoba deklarująca spłatę w przypadku nie wywiązywania się kredytobiorcy z zawartej umowy, podobnie jak kredytobiorca ma obowiązek wykazania zdolności kredytowej.

Polecane  Kredyty gotówkowe – co trzeba wiedzieć?

Ważną kwestią jest także wysokość rat. Warto pamiętać, że dłuższy okres kredytowania oznacza niższe raty, a tym samym mniejsze obciążenie domowego budżetu.