O tym pamiętaj zanim weźmiesz kredyt

Planowanie wakacyjnych wyjazdów często uświadamia nam, że, mimo optymistycznych założeń, nasza kondycja finansowa jest daleka od tego, aby uznać ją za idealną. Nawet pomimo tego, że przez cały rok staramy się oszczędzać, często okazuje się, że funduszy mamy za mało, aby zdecydować się na wakacyjny wyjazd. Jak poradzić sobie z tym problemem? Rozwiązaniem może być dobry kredyt.

Dobry, czyli jaki?

Wspomnienie o dobrym, a nie o jakimkolwiek kredycie, nie jest wcale przypadkowe. Chyba nigdy o kredyty gotówkowe nie jest tak łatwo, jak w wakacje, chyba jednak nigdy również do oferty banków nie powinno się podchodzić z większą ostrożnością. Mówiąc o kredytach naprawdę dobrych warto zwrócić uwagę przede wszystkim na tym, że powinny opierać się one na czytelnych zasadach. Nie muszą być przy tym wcale wolne od prowizji i ekstra nisko oprocentowane. Wystarczy, że zasady, na jakich będą przyznawane, okażą się czytelne. W praktyce oznacza to między innymi jasne komunikaty od pracowników banku oraz przejrzystą umowę, która nie sprawia wrażenia dokumentu celowo pisanego zagmatwanym prawniczym językiem, którego nie rozumieją nawet profesjonaliści.

Na co uważać?

Biorąc kredyt gotówkowy należy pamiętać także o tym, że tak naprawdę każdy, nawet najbardziej czytelny, może być dla nas zagrożeniem. Jeśli nie będziemy spłacać go w terminie, przyjdzie nam zmagać się z konsekwencjami takiego podejścia. W rezultacie nie minie wiele czasu, a okaże się, że wakacyjny wyjazd ma znacznie większy koszt niż początkowo nam się wydawało. Dziś ustalenie tego, ile wynosić będzie rata kredytu, nie jest szczególnie trudnym zadaniem. Mając to na uwadze nie warto spieszyć się z decyzją. Dobrze jest więc pomyśleć o wydatkach, jakie czekają nas w najbliższych miesiącach i zastanowić się, czy dodatkowe kilkaset złotych nie będzie zbyt dużym obciążeniem. Jeśli ryzyko istnieje, warto zastanowić się nad tym, czy planowany wyjazd rzeczywiście uzasadnia jego podejście. W innym wypadku warto zaciągnąć zobowiązanie, a potem cieszyć się wakacjami.

Polecane  Zwrot środków za zakupy i tankowanie – przegląd kart kredytowych