Pożyczki celowe czy pożyczki gotówkowe?

W bankach można się spotkać, najogólniej rzecz biorąc, z dwoma rodzajami pożyczek. Pierwsza z nich to pożyczka gotówkowa. Druga to pożyczka celowa. Różnią się w pierwszej kolejności tym, że w przypadku pożyczki gotówkowej dostajemy pieniądze i potem musimy je spłacić. To tyle. W przypadku pożyczki celowej musimy wskazać cel pożyczanych pieniędzy i rozliczyć się z ich wykorzystania. Jest to bardziej konkretne działanie. Powstaje naturalne pytanie, którą z tych opcji wybrać?

Pożyczki celowe

Pożyczki celowe możemy brać na bardzo różne rzeczy, na przykład:

  • Budowę lub remont mieszkania/domu;
  • Zakup nieruchomości;
  • Zakup samochodu;
  • Sfinansowanie wycieczki zagranicznej;
  • Sfinansowanie zakupu określonego przedmiotu (zakup ratalny).

Tego rodzaju pożyczki są w ogólnej świadomości uznawane za pożyczki dość mocno skomplikowane, co związane jest oczywiście przede wszystkim z kupowanym przedmiotem będącym jednocześnie zabezpieczeniem kredytu. Jeśli kupuje się wycieczkę, przedmiotu zabezpieczenia oczywiście nie ma, ale i tak trzeba się fakturami rozliczyć z tego, na co nasze pieniądze zostały wykorzystane.

Największa bez wątpienia zaletą tego rodzaju kredytów jest fakt, iż istnieje dla nich dobre zabezpieczenie, a bank wie, że nie roztrwoniliśmy pieniędzy. Dlatego ryzyko jest oceniane jako niskie i nie trzeba płacić za nie zbyt dużo. Innymi słowy, takie kredyty są dość tanie.

Pożyczka gotówkowa

W przypadku pożyczek gotówkowych ceniona jest głównie prostota. Do niedawna zalecano, by jeśli tylko możliwe było wybranie pożyczki celowej, decydować się właśnie na nią. Obecnie konkurencja na rynku sprawiła, że pożyczka gotówkowa stałą się dużo tańsza, wiec można nawet dla wygody zdecydować się na minimalnie droższy produkt, jakim jest pożyczka gotówkowa, byle tylko nie spowiadać się bankowi z każdej wydanej złotówki. Taka pożyczka pozwala bowiem na wzięcie jej bez żadnych dodatkowych pytań. Zazwyczaj przedstawicie banku nawet nie próbują dociekać, na jaki cel zamierzamy spożytkować uzyskane środki.

Polecane  Kiedy sięgnąć po pożyczkę gotówkową w banku?