Zmywarka – jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Wydajna zmywarka to jeden z funkcjonalnych sprzętów kuchennych – dziś staje się standardem wyposażenia. Wykonuje za nas obowiązek ręcznego mycia naczyń. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni model i na co zwrócić uwagę.

Dobra zmywarka – jaką wybrać?

Zmywarki to obecnie jedna z najszybciej rosnących kategorii AGD na polskim rynku. Nie tylko wyręcza nas w obowiązkach domowych, ale też oznacza mniejsze zużycie wody i oszczędność czasu. Podpowiemy, na które parametry warto zwracać uwagę w pierwszej kolejności. Jeśli okaże się zbyt dużą inwestycją, rozwiązaniem może być zmywarka na raty.

Zmywarka wolnostojąca lub do zabudowy. Zmywarki do naczyń mogą być wolnostojące lub do zabudowy. Częściej wybierane są te drugie, bo wpisują się idealnie w stylistykę mebli kuchennych.

Energooszczędność i zużycie wody. Mycie w zmywarce jest znacznie oszczędniejsze od ręcznego zmywania. Sprzęty te należą też do różnych klas energetycznych. Pod koniec 2020 roku klasy energetyczne zmieniły się – zmieniono też sposób ich mierzenia. Im wyższą klasę energetyczną ma zmywarka, tym będzie bardziej energooszczędna. Lepszym wyborem będzie zmywarka na raty o wyższej klasie energetycznej. Zużycie energii elektrycznej podawane jest w klasach od D (najmniejsza efektywność) do A+++ (największa efektywność).

Zużycie wody. Woda to niezwykle cenny zasób, którego nie powinno się marnować. Znacznie mniej wody zużywasz, myjąc naczynia w zmywarce, niż ręcznie. Każde urządzenie potrzebuje jednak innej ilości wody. Zainwestuj w urządzenie, które zużywa kilka litrów wody przy jednym cyklu mycia. W ten sposób zmniejszysz rachunki za wodę, ale też wpiszesz się w trendy ekologiczne.

Polecane  Jaki telewizor wybrać? Czym kierować się przy wyborze telewizora?

Rozmiar. Standardowe zmywarki mogą mieć 45 lub 60 cm szerokości. Te pierwsze będą dobre dla singla, a 60-centymetrowe nadają się dla dużych rodzin. Można też znaleźć urządzenia z jednym koszem, tzw. miniaturowe. Niewiele mieszczą, a nie są tańsze – mogą być przydatne jedynie w małej i niewymiarowej kuchni.

Głośność pracy. Każda zmywarka generuje hałas, co wpływa na komfort użytkowania. Najgłośniejsze zmywarki generują hałas na poziomie 49-51 dB, a ciche 36-41 dB. Najlepszym wyborem będzie zakup zmywarki z poziomem głośności 42-44 dB.

Dostępne programy. Poszczególne modele mają różne programy do wyboru – m.in. eco, auto, garnki, szybki, nocny i inne. Warto wybrać model, który ma opcje dopasowane do potrzeb użytkownika.

Wybór urządzeń AGD jest ważny, ale też bywa trudny. Klient łatwo też nabiera się na sztuczki marketingowe zastawione przez sklepy i producentów, dlatego warto zachować czujność i wiedzieć, na co zwracać uwagę.

Źródła

  • https://www.agdmaniak.pl/59486/poradnik-jaka-zmywarka/
  • https://etykietaenergetyczna.pl/